Час обирати здоров'я

Що таке газлайтинг і як йому протистояти?

Газлайтинг (gaslighting) — форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам’ять та розсудливість. Як наслідок — втратити зв’язок з реальністю, зневіритися у собі, запідозрити у себе божевілля, впасти у відчай.

Поняття походить від назви п’єси «Газове світло» 1938 року та її оскароносної екранізації 1944 року (з Інгрід Бергман), в яких змодельована стійка психологічна маніпуляція. Герой фільму краде у своєї дружини коштовності. Але щоб запевнити її, що це їй лише здається, одночасно робить маніпуляції з домашнім освітленням. Дружина, звісно, помічає це, але він стверджує, що це їй так само здається. Спантеличена жінка, яка щиро довіряє чоловікові, починає вірити у наявність в себе галюцинацій.

Газлайтинг є одним з основних елементів психологічного тиску в системі аб’юзивної поведінки, що є психологічною основою домашнього насильства.

Маніпулятивне заперечення реальності може стосуватися фактів: я такого ніколи не робив, не казав, знов ти все вигадуєш. Або емоцій: наприклад, схильні до надмірного контролю батьки, намагаючись привчити дитину до «правильних» емоцій і почуттів, часто говорять їй: "Насправді ти так не думаєш", "Тобі лише здається, що ти цього хочеш, але ж ти хочеш зовсім іншого".

Так само батьки можуть заперечувати фізичне насильство над дітьми.

Чоловік вважає сльози дружини, які є нормальною реакцією на його образливі слова або вчинки, проявом її депресії і радить піти лікуватися.

Дівчину, яка заявляє про домагання, звинувачують у провокації їх або взагалі оголошують божевільною.

Обов’язкова умова газлайтингу — згода на участь у цій «грі» іншого, потурання маніпулятору.

Наприклад, дружина воліє мовчки перетерпіти чергові напади моральних знущань чоловіка — бо залежна від нього матеріально, заради дітей, через страх бути покинутою. Але це лише підбадьорює газлайтера. Він прагне будь-якою ціною вивести партнера з рівноваги, а потім перекласти на нього ж провину за те, що той знову влаштував істерику. І таким чином ще раз довести свою нібито правоту — що у жінки проблеми з психікою.

У своїх докорах, щоб дошкулити болючіше, агресори, як правило, апелюють до того, що людина не в змозі змінити — до віку, статі, походження, фізіологічних особливостей.

"Як ти можеш так поводитися, ти ж жінка!«, «Не лайся при дітях, ти ж мати!», «Подивися на себе — теж мені принц!», «З твоєю комплекцією можна й три дні не їсти».

Але газлайтинг — це часто навіть не гучні сварки. Це може бути сміх за спиною і запевняння, ніби це почулося.

Щоб протистояти газлайтингу, достатньо припинити «перетягування линви».

Не треба перевіряти, чи дійсно ви або ваш партнер не казали чи не робили того, в чому вас намагаються запевнити. Це лише посіє у свідомості зайві сумніви.

Потрібно більше довіряти собі, розвивати впевненість у власних переконаннях, правильності ваших дій.

Слід відсторонитися, абстрагуватися від газлайтинга (оскільки фізично «втекти» не завжди можливо). Розпізнавши цю маніпуляцію, ви зможете вчасно її «вимикати» і відновлюватися.

(За матеріалами bbc. com)

Go back

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18