Час обирати здоров'я

Як імунітет реагує на коронавірус?

# Імунологія

Всесвітня організація охорони здоров’я визнала, що коронавірус нового типу виявився набагато небезпечнішим за всі відомі подібні патогени (наприклад, знайомий українцям сезонний грип).

Христина Ліщук-Якимович, експерт департаменту охорони здоров’я з алергології та імунології, пояснює, що імунна система людини — це захист організму від інфекцій, і складається вона з двох частин. Перша складова — це природжений імунітет. Він активується відразу після потрапляння збудника в організм. У такій ситуації, починають активно діяти 5 основних рецепторів. Завданням, яких є активізувати клітини природженого імунітету, забезпечити продукцію інтерферонів та інших протизапальних факторів цитокінового характеру, щоб захистити організм від цього збудника.

«У випадку з коронавірусом потрібна ще й інша складова — набутий імунітет. Він складається з двох механізмів: перший — здатність виробляти антитіла, які прилипають до вірусу і стримують його поширення в організмі. Другий — наявність так званих Т-лімфоцитів, які розпізнають і атакують уражені клітини», — зазначила фахівець.

На активізацію набутого імунітету потрібно близько 10 днів, щоб організм почав виробляти антитіла до коронавірусу, після чого у найважчих пацієнтів розвивається потужна імунна відповідь. Пам’ять нашої імунної системи схожа на власну пам’ять людини: одні інфекції вона запам’ятовує надовго, а про інші може забути. Новий коронавірус SARS-CoV-2 з’явився відносно недавно, тому поки що невідомо, як довго він зберігається у пам’яті імунної системи.

«Питання полягає не в тому, чи виробляється у нас імунітет, а як довго він зберігається. І напевно він не збережеться на все життя. Майже у кожної людини в крові є антитіла, не всі вони однакові. Для цього потрібні нейтралізуючі антитіла, які прикріплюються до коронавірусу і заважають йому заражати нові клітини», — наголосила Христина Ліщук-Якимович.

Як стверджує ВООЗ, надзвичайно важливим фактором одужання є активна робота імунної системи на клітинному рівні. Також ще один важливий момент полягає в тому, що навіть якщо ви перебуваєте під захистом власних антитіл, це ще не означає, що ви не можете бути носієм вірусу й створювати таким чином небезпеку для інших.

Від злагодженої роботи імунної системи залежить прогноз інфекції, спричиненої SARS-CoV-2. Якщо у людей буде з’являтися хоча б частковий імунний захист, хвороба буде не настільки небезпечною.

«Новий коронавірус швидко мутує, змінюється — він виробив новий спосіб проникати в клітини нашого організму та завдавати величезної шкоди важливим внутрішнім органам (легеням, серцю, судинам). Вірус викликає тривале розбалансування в роботі імунної системи в осіб, які перехворіли. Тому, необхідно дотримуватись соціальної дистанції, носити захисні маски і дбати про імунітет, що дасть можливість зберегти своє здоров’я, захистити близьких людей і зупинити пандемію», — зауважила експерт департаменту охорони здоров’я з алергології та імунології

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18