14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
# Ендокринологія
Всесвітній день боротьби з діабетом був заснований у 1991 році Міжнародною федерацією діабету та Всесвітньою організацією охорони здоров’я у відповідь на зростаючу загрозу здоров’ю, яку несе цукровий діабет. Щорічно відзначається 14 листопада, в день народження сера Фредеріка Бантінга, який разом з Чарльзом Бестом у 1922 році спільно відкрили інсулін.
Тема Всесвітнього дня боротьби з діабетом 2021-23 років: «Доступ до медичної допомоги». Діабет — це хронічне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза не виробляє достатню кількість інсуліну, або коли організм не може ефективно використовувати вироблений ним інсулін. Це призводить до збільшення концентрації глюкози в крові (гіперглікемія). Цукровий діабет 1 типу (раніше відомий як інсулінозалежний або дитячий діабет) характеризується нестачею вироблення інсуліну. Цукровий діабет 2 типу (раніше називався інсулінозалежним або цукровим діабетом у дорослих) викликаний неефективним використанням організмом інсуліну. Часто це є результатом надмірної маси тіла та фізичної бездіяльності. Гестаційний діабет — це гіперглікемія, вперше виявлена під час вагітності.
"Світова поширеність діабету зросла майже вдвічі серед дорослого населення. Це відображає збільшення асоційованих факторів ризику, таких як надмірна вага або ожиріння. Діабет є основною причиною сліпоти, ниркової недостатності, інфаркту, інсульту та ампутації нижніх кінцівок. Здорове харчування, фізична активність та відмова від споживання тютюну можуть запобігти або затримати діабет 2 типу. Крім того, діабет можна лікувати, а його наслідків уникнути або відстрочити за допомогою медикаментів, регулярного обстеження та лікування ускладнень", — зазначив експерт департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з ендокринології Юрій Вендзилович.