Майбутнє без неінфекційних захворювань: Львівщина підбиває підсумки впровадження україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я»
# Діємо для здоров'я
27 вересня 2024 року у Львові відбулася нарада з підбиття підсумків впровадження україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» в Львівській області за чотири роки. Захід зібрав представників місцевих органів влади, фахівців у сфері охорони здоров’я, освітян та громадських активістів, щоб поділитися результатами роботи в межах проєкту, а також напрацювати плани і рекомендації у сфері профілактики та контролю НІЗ на наступний проєктний період.
З вітальним словом перед учасниками зустрічі вступили голова постійної комісії з питань охорони здоров'я та материнства Львівської обласної ради Анна Ярмола, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Володимир Чорній, головна спеціалістка відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти департаменту освіти і науки ЛОВА Леся Босак.
«Протягом останніх чотирьох років наша співпраця з проєктом “Діємо для здоров'я” стала справжнім прикладом того, як об'єднані зусилля можуть змінити життя тисяч людей. Проєкт показав себе надзвичайно гнучким, здатним реагувати на виклики часу. Тепер наше завдання — продовжувати розвивати такі ініціативи на рівні області та залучати до співпраці ще більше фахівців, аби сприяти досягненню таких важливих цілей як поліпшення якості надання медичної допомоги, зниження смертності від неінфекційних захворювань, збільшення тривалості життя населення», - зазначив Володимир Чорній, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА.
«Важливо зазначити, що проєкт охопив не лише охорону здоров'я – до нього долучилися й інші галузі, зокрема, освіта, соціальну сфера, оскільки здоров'я - це справа багатьох секторів нашого життя. Проект працював на трьох рівнях - національному, обласному та рівні громад, і саме це забезпечило найефективніше втілення запланованих заходів», - підкреслив заступник керівника Офісу впровадження проєкту, координатор по роботі з первинною ланкою медичної допомоги Владислав Збанацький.
«Завдяки нашій спільній роботі з партнерами, ми змогли покращити якість життя багатьох мешканців області, забезпечити доступ до медичних та соціальних послуг для найвразливіших категорій населення. Особливо важливо, що ми змогли працювати з дітьми та молоддю, закладаючи основи для їхнього здорового майбутнього. Аналізуючи результати на національному рівні, ми бачимо, що є багато унікальних моментів для кожного пілотного регіону, але і багато спільного. Водночас, своїм успіхом проєкт завдячує передусім людям, що впроваджують його на місцях», – зазначила Катерина Римаренко, координаторка з питань політики проєкту.
Понад 900 медичних фахівців області пройшли навчання щодо основних втручань з профілактики неінфекційних захворювань в умовах гуманітарної кризи на основі PEN-H протоколів, що були адаптовані експертами проєкту до потреб України.
Координаторка Проекту у Львівській області Мар’яна Служинська окреслила ключові моменти реалізації Проєкту: «Позитивним є те, що громади Львівської області активно долучилися та підтримали наші ініціативи, а медичні заклади заохочують своїх працівників проходити навчання в рамках Проекту, аби підвищувати свій професійний рівень та вміти адаптовувати методи роботи до умов сьогодення.
В рамках Проєкту на базі Львівського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики було створено Центр знань з неінфекційних захворювань. Його можливості використали на повну потужність - провели велику кількість тренінгів для медиків, соціальних працівників, освітян. Окрім навчань з впровадження PEN-H-протоколів, організували тренінги з домедичної допомоги, навичок подолання стресу, реалізували кампанію «Мисливці за діабетом» та низку заходів з профілактики серцево-судинних захворювань».
Освіта також стала важливою складовою проєкту. "В рамках реалізації проєкту у нашому інституті, через курси підвищення кваліфікації, вдалося актуалізувати питання здоров'я усіх учасників освітнього процесу та наголосити на цінності розбудови здорового та безпечного освітнього середовища", - зазначив Павло Хобзей, директор Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
Проєкт підтримав 11 ініціатив у сфері профілактики та контролю неінфекційних захворювань у Стрілківській, Ралівській, Дрогобицькій, Сокільницькій та Самбірській територіальних громадах.
Зважаючи на виклики воєнного часу, у червні 2022 року проєкт створив і запустив в області мобільні медичні команди, що забезпечували доступ до медичних та психологічних послуг у найвіддаленіших куточках області. Як розповіла Тетяна Богуславська, координатор мобільних медичних команд, за весь період роботи мобільні команди надали допомогу 11 144 пацієнтам та психологічну підтримку 3 182 мешканцям області.
Олександра Грицак, регіональна координаторка проєкту «Всетурбота: медико-соціальна допомога вдома», зазначила, що з вересня 2023 року інтегровані команди надали допомогу 2 468 клієнтам, зокрема маломобільним людям з хронічними неінфекційними захворюваннями, які потребують постійного медичного та соціального догляду вдома.
Активним учасникам реалізації усіх вищезгаданих ініціатив вручили подяки від імені Проєкту, а вони, в свою чергу, висловили щире зацікавлення та готовність до подальшої співпраці.