Час обирати здоров'я

Ризики вживання алкоголю жінками репродуктивного віку обговорили на конференції у Львові

# Конференції

23 листопада 2023 року відбулася КОНФЕРЕНЦІЯ на тему "Фетальний алкогольний синдром: ризики вживання алкоголю жінками репродуктивного віку", на якій розглядалися питання профілактики та діагностики фетального алкогольного синдрому, актуальність проблеми вживання алкоголю жінками репродуктивного віку в Україні та досвід інших країн у профілактиці ФАС.
 
Організатори заходу:
Комісія УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров'я
Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики
Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб
за підтримки
Департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА
 
ПЕРЕГЛЯНУТИ ЗАПИС КОНФЕРЕНЦІЇ можна за посиланням:
 
Модерувала захід в.о. директора Львівського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Мар'яна Служинська.
 
с. Севастіана Карвацька, голова Комісії УГКЦ у справах душпастирства та охорони здоровʼя, переконана, що попри важкий час в країні, ми мусимо продовжувати навчання на такі теми, як сьогоднішня, адже народження здорової дитини надзвичайно важливе за будь-яких умов.
 
Заступник директора Департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Володимир Чорній зазначив, що на конференції йтиметься про наше нове покоління, здоров’ям якого не можна нехтувати:
«Спільно ми маємо згуртуватися навколо проблеми вживання алкоголю жінками і докласти усіх зусиль, аби діти в Україні народжувалися здоровими».
 
Генеральний директор Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб Наталія Іванченко говорила про актуальність теми профілактики вживання алкоголю як складової громадського здоров’я:
«Ми маємо застосувати усі свої знання в різних галузях, застосовувати різносторонні підходи для досягнення такої важливої мети як здоров’я дітей, що народжуються в державі».
 
В онлайн режимі до конференції доєдналася доктор Ровіна Мерітт, PhD, битанський науковець-біхевіорист з Університету Кенту (Великобританія), фахівець із соціального маркетингу. Вона представила свою оцінку масштабів споживання алкоголю вагітними жінками в Україні, запропонувала ряд заходів, аби вплинути на зміну поведінки вагітних жінок.
«Вживання алкоголю це далеко не найкраще, що можна робити під час вагітності. Альтернатива алкоголю є, і його не варто вживати вагітним навіть у невеликих дозах. У Великобританії ми розробили та тестуємо поширення соціальних повідомлень у фокус-групах вагітних жінок на кшталт «Коли ти п’єш алкоголь, я, дитина, також п’ю».
Проводячи соціальне опитування серед українських жінок, ми, зокрема, запитували жінок, чи обізнані вони з ризиками вживання алкоголю під час вагітності, чи збираються вони припинити вживати після того, як дізналися, що вагітні, які переваги вони отримують, продовжуючи вживати алкоголь».
Сила звички, а також соціальні та культурні фактори, традиція вживання алкоголю в Україні відіграють негативну роль. Серйозною проблемою є суперечниві рекомендації, які часом вагітні жінки отримують від лікарі - невелика доза алкоголю замість повної відмови від нього.
Науковець також вважає, що якщо у жінки низька самооцінка і немає впевненості в собі, то їй важче змінитися і припинити вживати алкоголь.
 
Мар’яна Служинська стверджує, що профілактика алкоголізму це комплексне питання, над яким мають працювати і лікарі, здійснюючи профілактичні заходи, і держава - наприклад, не продавати алкоголь на заправках, посилити контроль, щоб алкоголь не продавався підліткам. Безпечної дози алкоголю не існує – про це не слід забувати.
 
Катажина Окуліч-Козарин, PhD, викладач, відділення здоров’я дітей та молоді, Інститут матері та дитини (Варшава, Польща) поділилася цінним для українських лікарів досвідом Польщі у профілактиці та діагностиці ФАС. Зокрема, вона розповіла про соціальні опитування в Польщі, дослідження на маркери споживання алкоголю, наприклад, за якісним станом волосся.
«Потрібно превентивно пояснювати, що таке фетальний алкогольний синдром і чому він небезпечний - пояснювати максимально переконливо. Будь-яка доза це ризик для майбутньої дитини,» - наголошує фахівець.
 
Наталія Зимак, лікар-генетик, директор КП «Хмельницька міська дитяча лікарня», представила погляд клініциста на проблему ФАС:
«ФАС одна з найпоширеніших причин розумової відсталості у дітей. ФАС - це лише вершина айсберга, а його підземна частина - це серйозне ураження нервової системи дитини».
Факторами ризику під час вживання алкоголю вагітними є:
Доза алкоголю
Спосіб вживання – часте чи хронічне
Вживання алкоголю в підлітковому віці
Генетичні особливості
Синергічні реакції на інші ліки
Взаємозв’язок зі змінами в харчування
 
Адріана Гайдук, к.мед.наук, доцент, кафедра пропедевтики внутрішньої медицини Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, переконана, що небезпека ФАС недооцінена як самими жінками, так певною мірою і лікарями. Вона підкреслила, що слід знати жінкам фертильного віку про вплив алкоголю, розповіла про метаболізм алкоголю в організмі та зазначила, що пренатальний вплив алкоголю має наслідки для здоров’я протягом усього життя.
 
О. Руслан П'яста, священник, медичний капелан, викладач Івано-Франківської теологічної академії УГКЦ, магістр з Богослов’я, наголосив на превентивній ролі сім'ї у формуванні здорового способу життя, важливості психологічної підтримки жінок під час вагітності.

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18