Час обирати здоров'я

Презентація результатів дослідження дитячого ожиріння (COSI)

# Пресконференції

Сьогодні, 4 лютого, під час пресконференції у Києві презентували результати першого в Україні дослідження щодо поширеності надлишкової маси тіла у дітей в рамках Європейської ініціативи ВООЗ з епіднагляду за ожирінням у дітей (COSI).

Дослідження проводилося на замовлення Міністерства охорони здоровʼя, за координації Центру громадського здоровʼя, громадською організацією "Український інститут соціальних досліджень ім. Олександра Яременка" за фінансової підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC) та GFA Consulting Group GmbH в межах Українсько-швейцарського проєкту "Діємо для здоров'я", технічної підтримки офісу ВООЗ в Україні, Європейського офісу ВООЗ.

Вперше Україна приєдналася до Європейської ініціативи ВООЗ з епіднагляду за ожирінням серед дітей 6-8 років, ставши частиною ряду досліджень, які об’єднують 48 країн Європейського регіону ВООЗ.

Ігор Кузін, заступник Міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар, зазначив, що дослідження є вкрай актуальним, незважаючи на умови воєнного стану в Україні, та є безпосереднім продовженням державної політики щодо захисту прав дітей, зокрема, створення безпечного освітнього середовища. Отримані дані стануть основою для розробки рекомендацій, спрямованих на вдосконалення законодавчих ініціатив, впровадження профілактичних медичних програм та освітніх стратегій із формування здорових харчових звичок і заохочення до фізичної активності.

Михайло Росада, генеральний директор Центру громадського здоровʼя МОЗ України, зупинився на впровадженні державних політик, що впливають на формування харчової поведінки дітей, а саме, необхідності дієвих маркетингових обмежень щодо певних продуктів харчування, наприклад, напоїв, що містять доданий цукор. Важливим є також навчання персоналу в школах, а також особистий приклад батьків та їх контроль за харчовими звичками дітей.

Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні, поділився досвідом інших країн щодо проведення даного дослідження та використання його результатів у державній політиці та діяльності громад. Доведена незаперечна фінансова ефективність витрат на забезпечення здорового харчування та фізичної активності дітей, які в майбутньому заощадять кошти на лікування неінфекційних захворювань. Хоча Україна показала не найгірший результат, порівняно з іншими країнами, в нашій державі однозначно є над чим працювати задля забезпечення здорового майбутнього дітей.

Петро Ільків, координатор проєктів у сфері охорони здоров’я Посольства Швейцарії в Україні, наголосив, що тривалі проєкти та дослідження дають можливість побачити зміни та результати заходів, що впроваджуються на основі їх результатів: «Сьогодні працюємо для нашого завтра».

Джума Худоназаров, керівник українсько-швейцарського проєкту "Діємо для здоров’я", звернув увагу на віддалені наслідки проблеми ожиріння у дітей. Так, попередні дослідження свідчать, що у 30% дітей з надлишковою вагою в майбутньому розвинуться ті чи інші неінфекційні захворювання, що вплине на працездатність населення та матиме негативні економічні наслідки для країни.

Тетяна Бондар, директор Українського інституту соціальних досліджень ім. Олександра Яременка, детально розповіла про методологію дослідження, яке охопило всі регіони України, крім окупованих територій та зон активних бойових дій (20 регіонів), а отже, може вважатись репрезентативним. У ньому взяли участь 3557 дітей, 3601 батьків, 187 шкіл.

Юлія Котикович, головна фахівчиня з профілактики НІЗ Центру громадського здоров’я МОЗ України, представила конкретні результати дослідження, узагальнивши, що кожна п’ята дитина в Україні має надлишкову вагу. Серед факторів, що підвищують ризик ожиріння у дітей, вона виділила грудного вигодовування, відсутність сніданку вдома перед школою, недостатнє вживання овочів та фруктів, вживання солодких напоїв та нездорових перекусів в школі.

Юлія Арабська, головна фахівчиня з наукових досліджень Центру громадського здоров’я МОЗ України, зупинилася на впливі фізичної активності на розвиток надлишкової ваги. Дослідження показало, що третина дітей ніколи не займаються або витрачають менше 1 години на тиждень на високоінтенсивну фізичну активність, тоді як половина дітей приділяють цій діяльності 3 або більше годин на тиждень. Важливим фактором розвитку гіподинамії є підвищення екранного часу, проведеного за гаджетами.

Наприкінці пресконференції журналісти мали змогу задати питання щодо окремих аспектів дослідження.

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18