Час обирати здоров'я

17 квітня - Всесвітній день боротьби з гемофілією

# Гематологія

За ініціативою ВООЗ та Всесвітньої федерації гемофілії 17 квітня був проголошений Всесвітнім днем боротьби з цією недугою, аби привернути увагу світової громадськості до проблем, з якими щодня стикаються хворі на гемофілію. Також це підвищує обізнаність про спадкові захворювання, пов’язані з порушенням процесу згортання крові. Дата проведення Дня — це своєрідна данина поваги засновнику Всесвітньої федерації гемофілії Френку Шнайбелю, який народився саме в цей день.

Цьогорічне гасло дня — «Пристосування до змін: підтримка допомоги в новому світі».

Гемофілія — генетичне захворювання, пов’язане з порушенням коагуляції (згортання) крові. Близько 90% усіх спадкових порушень згортання крові припадає саме на гемофілію. Хворіють на це захворювання чоловіки, жінки лише передають його своїм дітям.

При гемофілії спостерігаються надмірні кровотечі, гематоми, які проявляються в дитячому віці, частіше на першому році життя. Коли дитина починає активно рухатись, повзати, батьки звертають увагу на крововиливи та кровотечі, які довго не минають. В таких випадках важливо негайно звернутися до лікаря.

Найтиповішим проявом захворювання є крововиливи у великі суглоби. Вони можуть виникати раптово без будь-якої травми. Найчастіше захворювання уражає коліна, лікті. Внутрішньосуглобова кровотеча спричиняє набряк та біль у суглобі, при цьому може підвищуватися температура тіла. Крововиливи у суглоби, які часто повторюються, призводять до руйнування хряща та гемартрозу.

Особливо небезпечними є такі ускладнення гемофілії як крововиливи у головний і спинний мозок та життєво важливі органи, що можуть призвести до смерті хворого. Також загрозливими для життя є крововиливи у ділянку шиї, гортані, язика, оскільки вони стають причиною асфіксії. Основне лікування гемофілії полягає в регулярному введенні відсутніх у крові факторів згортання (замісна терапія). Якщо на ранній стадії розпочати лікування та продовжувати його регулярно, це допоможе в подальшому уникнути кровотеч і покращити якість життя людини.

Як повідомив експерт департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з гематології Ігор Гумен, станом на початок 2021 року у Львівській області на обліку перебуває 250 хворих на всі форми коагулопатій, з них — на гемофілію А — 117 хворих, гемофілію В — 25, хворобу Віллебранда — 66 та інші спадкові коагулопатії — 42 хворих. «В області значно покращилась забезпеченість препаратами для пацієнтів з гемофілією. Хворим, які страждають від цієї недуги, варто звернутись до свого лікаря на дообстеження для призначення профілактичного лікування. Зараз для таких пацієнтів створені усі комфортні умови, адже лікування вони проходять в найближчому для себе закладі охорони здоров’я».

«На Львівщині зареєстровано 49 дітей з різними формами спадкових коагулопатії, зокрема, 34 дитини з гемофілією А, 5 — з гемофілією В та 10 дітей з хворобою Віллебранда. Діти з важкими формами гемофілії повністю забезпечені препаратами замісної терапії. Профілактичне лікування відбувається в амбулаторно-поліклінічних закладах максимально наближених до місця проживання пацієнта», — зазначила експерта департаменту з дитячої гематології Ірини Цимбалюк-Волошин.

На сайті Всесвітньої федерації гемофілії (WFH) можна ознайомитись з великою кількістю інформації для пацієнтів та медичних працівників щодо питань діагностики та лікування коагулопатій.

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18