Час обирати здоров'я

1 грудня - День боротьби з ВІЛ/СНІДом

# Нефрологія

1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом. Цей день проводиться з 1988 року, він покликаний підвищити поінформованість щодо ВІЛ/СНІДу.
Від цієї недуги у світі померло близько 40,4 мільйона людей. Та глобальна епідемія триває – лише минулого року СНІД забрав 630 тисяч життів, а понад 1 мільйон людей заразилися ВІЛ.
 
На 1 листопада 2023 року в Україні встановлено 158 803 випадків ВІЛ-інфекції і 48 908 випадків СНІДу, з них 9 769 випадків ВІЛ і 2 738 випадків СНІДу зареєстровано у 2023 році. Але насправді цифра може бути іншою, адже більшість людей не роблять регулярних експрес-тестів, а кожна третя людина із ВІЛ не знає про свій діагноз.
Під медичним спостереженням станом на 01.10.2023 року у закладах охорони здоров’я Львівської області перебуває 4676 ВІЛ-позитивних особи (з врахуванням дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів, в яких діагноз в стадії підтвердження та внутрішньо переміщених осіб), в тому числі 113 внутрішньо переміщених осіб.
 
За 9 місяців 2023 року вперше діагностовано 419 випадків ВІЛ-інфекції (за 9 міс. 2022 р. – 271), в тому числі – 102 випадки СНІДу (за 9 міс. 2022 р. – 82).
 
Через війну епідеміологічна ситуація із поширенням ВІЛ-інфекції в області погіршилася: зареєстровано на 35,3% випадків більше, ніж за аналогічний період минулого року.
 
Померли від хвороб, обумовлених СНІДом, 41 особа (за 9 міс. 2022 р. – 17).
 
Львівська область входить в пʼятірку найкращих областей України за обсягом послуг з тестування на ВІЛ. Темп приросту склав +42,7% в порівнянні з минулим роком.
 
Протягом перших тижнів, місяців чи навіть років носійства ВІЛ не має жодних симптомів. Тим часом вірус поволі руйнує імунну систему людини, а та передає його далі. Якщо вчасно не виявити вірус і не розпочати лікування, розвивається СНІД, безповоротний стан, коли імунна система настільки ослаблена, що не може побороти найпростіші інфекції, і внаслідок якоїсь із них людина помирає.
Вірус імунодифіциту людини передається через кров, сперму та прееякулят, вагінальні та ректальні виділення і грудне молоко. Заразитися ним може будь-хто: дорослі через незахищений секс, дорослі та діти внаслідок зараження при пораненні, під час надання чи отримання домедичної допомоги, діти — під час внутрішньоутробного розвитку чи пологів ВІЛ-позитивної матері, яка не отримувала необхідного лікування.
Водночас інфікуватися ВІЛ не можна через рукостискання чи обійми або через контакт з предметами побуту, наприклад, сидіннями унітазів, дверними ручками або посудом, якими користувалася ВІЛ-інфікована людина. Важливо періодично проходити тестування на ВІЛ – це займає не більше 15 хвилин.
Позитивний тест на ВІЛ уже не є вироком. Надійним способом тримати вірус під контролем є ліки. Це – антиретровірусна терапія (АРВ-терапія). Вже за кілька місяців після початку лікування рівень вірусного навантаження людини становитиме менш як 40 копій РНК/мл. Коли це триватиме щонайменше 6 місяців, ВІЛ перестане визначатися тестами й стане безпечним як для самої інфікованої людини, так і для інших.
 
Антиретровірусна терапія є безоплатною – ліки можна отримати в закладах охорони здоров’я своєї громади. Препарати АРВ-терапії необхідно приймати безперервно й систематично, адже без щоденного пригнічення ліками вірус знову почне розмножуватися та набуде стійкості до препаратів попередньої схеми лікування. Водночас варто пам’ятати, що жодного ефективного способу позбавитися ВІЛ-інфекції немає – якщо людина інфікувалася ВІЛ, він залишається з нею назавжди.
 
Центр легеневого здоров'я забезпечений як швидкими тестами для виявлення ВІЛ-інфекції, так і тест-системами для проведення імуноферментного аналізу, а також забезпечує усіх надавачів медичних послуг за ПМГ-2023 «Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)» антиретровірусними препаратами.
Пацієнти з тимчасово окупованих частин України можуть отримати антиретровірусну терапію за місцем свого фактичного перебування у Львівській області.

 

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18