Час обирати здоров'я

24 квітня — Всеукраїнський день діагностики меланоми

# Меланома

Меланома — злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів (клітини, що продукують пігмент меланін). Пухлина переважно локалізується в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках тощо.

Меланома — одна з найбільш злоякісних пухлин людини, розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи. Зазвичай метастази меланоми з’являються протягом першого року від початку захворювання, найчастіше метастазування спочатку відбувається в лімфатичні вузли, пізніше поширюється на легені, печінку, кістки, головний мозок.

За повідомленням експерта департаменту охорони здоров’я ЛОДА з дерматовенерології Орисі Сизон, впродовж минулорічної акції раннього виявлення меланоми на Львівщині було обстежено — 10225 осіб. Серед них діагностовано меланому в 11 осіб, рак шкіри — у 42 випадках, інші злоякісні патології шкіри — 166 осіб. До онкологічного закладу скеровано на подальше обстеження та лікування 340 пацієнтів.

В Україні щорічно реєструють близько 1000 нових випадків захворювання на меланому.

Летальність від меланоми в Україні сягає до 95% (для порівняння в Європі — 5%) І пов’язано це з несвоєчасною діагностикою. Тому дуже важливим є питання виявлення хвороби на ранніх стадіях, коли лікування має більше шансів бути успішним.

Основні фактори ризику виникнення меланоми:

 • Велика кількість атипових родимок — найбільш значущий фактор ризику у людей зі світлим типом шкіри;
 • Злоякісна меланома частіше зустрічається у людей з блідим кольором обличчя, блакитними очима, рудим або світлим волоссям;
 • Сильна переривчаста дія сонячного ультрафіолетового опромінення може бути серйозним фактором ризику виникнення меланоми;
 • Ряд досліджень підтверджує наявність прямого зв’язку між захворюванням на меланому та сонячним опіком, який мав місце в минулому, особливо у ранньому віці;
 • Роль кумулятивної (накопичувальної) дії сонця у розвитку меланоми неоднозначна.

Однак ризик виникнення меланоми вищий для тих людей, у яких в минулому діагностувався немеланомний рак шкіри або сонячний кератоз. В обох випадках це вказує на кумулятивну дію ультрафіолетового опромінення.

Діагностика

Дерматоскопія — перша ланка діагностики меланоми. Проводиться за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу.

Клінічно меланома шкіри проявляється пухлиноподібним щільним вузликом чорного забарвлення, іноді з синім відтінком, від 0,5 см до 2 — 3 см у діаметрі, округлої чи овальної форми з нерівними краями. Зрідка зустрічаються безпігментні меланоми рожевого кольору (ахроматична меланома). Часто на поверхні пухлини виникають ерозії чи виразки, які кровоточать, а також кірочки, лущення. У 10% випадків зустрічається так звана піднігтева меланома. У 50 — 70% випадків меланома шкіри виникає в ділянці пігментної плями, родимки внаслідок: надмірної інсоляції, у тому числі в солярії; травмування шкіри в ділянці родимок (тертя, гоління, подразнення хімічними чинниками тощо); самолікування (із застосуванням подразнюючих засобів); гормональних розладів, розвитку імунодефіцитних станів тощо. злоякісної пухлини, тобто меланоми.

Основні ознаки переродження родимок у меланомну пухлину:

 • асиметрія — умовна вісь проведена через родимку ділить її на нерівні частини;
 • поява нерівностей чи зазубрин на краях родимки;
 • зміна забарвлення родимки;
 • ріст родимки вшир або у висоту;
 • поява кірочок, втрата волосся, кровоточивість.

У випадку виявлення таких симптомів обов’язково зверніться до лікаря!

Профілактика меланоми

Для того, щоб уберегтися від небезпеки захворювання на меланому, дотримуйтеся певних правил:

 • Не перебувайте на пляжі з 10.00 до 16.00
 • Відмовтеся від відвідування соляріїв;
 • Влітку одягайте капелюхи з широкими полями, сорочки з довгим рукавом та сонцезахисні окуляри;
 • Користуйтесь сонцезахисними кремами;
 • Уникайте травмування шкіри в ділянці родимок;
 • Уникайте контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;
 • Регулярно оглядайте шкіру: у разі виявлення новоутворення одразу звертайтесь до дерматолога.

Скринінг — одна із форм раннього виявлення злоякісних пухлин при профілактичному обстеженні. Якщо ви в групі ризику, то кожних два роки маєте проходити обстеження у лікаря-онколога (фізикальний метод — огляд, пальпація). Також усім варто періодично проводити самообстеження.

(Підготовлено за матеріалами ВООЗ)

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18