25 квітня – Всесвітній день боротьби з малярією
# Малярія
Всесвітній день боротьби з малярією відзначається щорічно 25 квітня, починаючи з 2008 року. Мета його проведення — роз’яснення того, що малярія виліковна, інформування громадськості про необхідність профілактичних заходів. Цьогорічна тема «Zero Malaria — Draw the Line Against Malaria».
Малярія, раніше відома як болотна лихоманка — інфекційне захворювання, що передається людині при укусах комарів роду Anopheles (в переважній більшості випадків так званих «малярійних комарів»). Перебіг хвороби супроводжується гарячкою, ознобом, потовиділенням, збільшенням розмірів селезінки та печінки, характеризується хронічним перебігом з можливістю рецидивів. Збудниками малярії є найпростіші роду Plasmodium (плазмодії). Для людини патогенні чотири види цього роду: P. vivax, P. ovale, P. malariae і P. falciparum.
Джерелом інфекції є хвора на малярію людина або паразитоносій, в крові якого є зрілі статеві форми малярійних плазмодіїв (гаметоцити). Основний шлях передачі — трансмісивний, проте зараження може відбутися гемотрансфузійним (при переливанні крові) та парентеральним шляхом передачі. Епідеміологічного значення гемотрансфузійний та парентеральний шляхи передачі не мають, оскільки призводять до спорадичних випадків захворювання.
За даними ВООЗ, це захворювання продовжує загрожувати 40% населення світу. Щорічно на малярію хворіє більш 500 мільйонів осіб, а понад один мільйон помирає від цієї недуги. Найважчий тягар малярії лежить на країнах Африки на південь від Сахари, але хвороба також вражає людей в Азії, Латинській Америці, Близькому Сході і навіть в деяких частинах Європи.
"Якщо ви подорожуєте в країну, де поширена малярія та є високий ризик зараження, необхідно заздалегідь придбати протималярійні препарати. Тому перед поїздкою необхідно проконсультуватись зі своїм лікарем щодо хіміопрофілактики, яку потрібно розпочати за кілька тижнів до поїздки. Також у разі будь-якого підвищення температури тіла під час перебування на небезпечних територіях чи після повернення, слід звернутись до лікаря, повідомивши його про поїздку до ендемічної країни", — повідомила експерт Департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталія Іванченко.