Час обирати здоров'я

31 травня — Всесвітній день без тютюну

# Боротьба з курінням

Всесвітній день без тютюну, запроваджений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я, відзначається 31 травня кожного року. Цьогорічною темою ВООЗ до Всесвітнього дня без тютюну є «Захист юнацтва від маніпуляцій тютюнової індустрії та запобігання їх залученню до вживання тютюну та нікотину».

Тютюнова індустрія використовує різні маніпулятивні інструменти, щоб привабити молодь до початку куріння. Один із багатьох прийомів — використання різнокольорових логотипів на сигаретних пачках, які ще більше спонукають до купівлі.

«Яскрава упаковка — це надважливий „канал комунікації“ зі споживачем, від якого безпосередньо залежать продажі сигарет. Це беззаперечний факт, який доводять результати маркетингових досліджень. Саме тому тютюнова індустрія завжди використовувала упаковку як дієвий інструмент для реклами своєї продукції», — заявила виконавча директорка громадської організації «Життя» Лілія Олефір.

Згідно з даними ВООЗ, глобальна тютюнова епідемія вбиває понад 8 мільйонів осіб у світі, з яких близько 900 000 не є курцями і помирають через хвороби, викликані вторинним тютюновим димом. Не меншої шкоди куріння завдає і економіці, за розрахунками експертів щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України або близько 90 млрд грн внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальних виплат та лікування хвороб, викликаних курінням.

«В Україні 85 тисяч смертей щороку пов’язані власне із курінням і понад 14 тисяч — з впливом вторинного тютюнового диму. Аби зменшити можливість шкідливого впливу диму, варто збільшити кількість громадських місць, у яких буде повністю заборонено куріння, і така норма уже передбачена в законопроєкті 2813», — зазначив Владислав Збанацький, заступник генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України.

Сьогодні проблема куріння серед дітей та молоді — одна з найпоширеніших в Україні. Згідно з даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну GYTS) 2017 р., в Україні 18% дітей 13-15 років є теперішніми споживачами електронних сигарет (22,6% хлопців і 14% дівчат), а будь-коли вживали тютюн 48% дітей. Окрім того, 15% дітей 13-15 років (18% хлопців і 12% дівчат) є теперішніми споживачами тютюну.

Тому наразі зараз дуже актуальними є законодавчі ініціативи захисту здоров’я людей від шкоди тютюну. Зокрема уже підписаний Президентом Закон № 466-IX (законопроєкт № 1210), який знизить цінову доступність електронних сигарет, сигарил та тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН) для дітей. А також зареєстровано комплексний антитютюновий законопроєкт № 2813. Він має кардинально змінити взаємовідносини між покупцями та продавцями тютюну та електронних сигарет і зменшити їх надмірну популяризацію серед молоді.

«Курець й надалі матиме змогу купити собі сигарети, натомість тютюновим компаніям стане значно важче рекламувати смертельні тютюнові вироби, а молодь перестане бути мішенню для тютюнової індустрії. У законопроєкті № 2813 ми пропонуємо обмежити продаж усіх видів сигарет для осіб, які не досягли 21 року. Дослідження американських та європейських вчених показують, що для 95% відсотків курців, перший досвід вживання сигарет відбувся саме у віці до 21 року», — сказала Лада Булах, народний депутат України.

Довідково

За даними вибіркового опитування, поведеного у жовтні 2018 року Державною службою статистики України, у Львівській області 388 780 осіб у віці 12 років і старшому повідомили, що курять.

Як повідомила експерт департаменту охорони здоров’я з пульмонології Надія Рудницька, на Львівщині щорічно реєструється близько 2 тисяч нових випадків захворювання на хронічні обструктивні захворювання легень. Всього на обліку в області перебуває близько 60 тисяч пацієнтів з хронічною легеневою патологією.

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18