11 квітня — Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона
# Хвороба Паркінсона
Хвороба Паркінсона розвивається внаслідок дегенерації нервових клітин, а саме нейронів, що виробляють дофамін.
Патологія має чи не найбільші темпи поширення серед неврологічних захворювань у світі. Недуга не є смертельною, але значно знижує якість життя.
За статистикою Міністерства охорони здоров’я, в Україні зареєстровано понад 23 000 людей із хворобою Паркінсона. Щороку про цей діагноз дізнаються 2 500 українців.
Основні симптоми хвороби Паркінсона:
- тремор — тремтіння, яке зазвичай починається з голови й руки (частіше, коли кінцівка розслаблена);
- брадикінезія — уповільнення руху, коли фізичні рухи набагато повільніші за норму, що може ускладнювати повсякденні завдання і призвести до характерного повільного пересування дуже маленькими кроками;
- ригідність — скутість і напруга у м’язах, що може ускладнити переміщення і вираз обличчя, а також може призвести до болісних м’язових спазмів (дистонія).
Хворі мають характерний зовнішній вигляд: голова нахилена вперед, коліна та лікті напівзігнуті, спина згорблена.
Етіологія захворювання залишається невідомою. На думку науковців, велике значення мають генетична схильність, вік і погана екологія. Взаємодія цих факторів ініціює процеси дегенерації у нейронах стовбура головного мозку. Приблизно у 1% пацієнтів хвороба передається генетично. Що старшою стає людина, то більшає ймовірність захворіти.
На жаль, не існує способів лікування хвороби Паркінсона, але є методи, які допомагають полегшити симптоми та підтримувати якість життя: це підтримувальна терапія (фізіотерапія); медикаменти; хірургія (для деяких людей).
Діагноз «хвороба Паркінсона» незворотний. Людині потрібне тривале лікування, щоб вона могла контролювати свої симптоми і адаптуватися до виконання простих повсякденних завдань.
Як запобігти хворобі Паркінсона
Органічне харчування
Контролюйте якість та походження їжі, яку ви вживаєте: учені виявили високий рівень пестицидів у мозку пацієнтів із хворобою Паркінсона. Їжте багато свіжих овочів Науково доведено, що фолієва кислота значно знижує ризик розвитку хвороби Паркінсона. Найкраще джерело фолієвої кислоти — це темно-зелені овочі (броколі, шпинат, зелень, брюссельська капуста, спаржа). Вітамін В можна також знайти в авокадо, бобових і сочевиці.
Жирні кислоти Омега-3
Ці кислоти допомагають збалансувати рівень холестерину, підвищити імунітет та покращують стан серцево-судинної системи. Омега-3 є своєрідним будівельним матеріалом для мозку, нервової та ендокринної систем.
Вітамін D3
Вітамін D3 стимулює утворення особливого транспортного білка у слизовій оболонці кишечника, який переносить кальцій та фоcфор до кісткової та м’язової тканин. За рахунок цього у крові підтримується постійний рівень кальцію та фосфору, що необхідно для формування та росту кісток, профілактики остеопорозу, переломів, рахіту і псування зубів, а також спазмів у м’язах.
Фізична активність
Ходьба, їзда на велосипеді, йога — ці корисні вправи доступні людям різного віку та усіх верств населення. Щоб уберегти й покращити здоров’я, літнім людям слід щотижня займатися двома видами фізичної активності: аеробними та силовими вправами.
Зниження стресу
Уникайте стресів. Усі стреси: фізичні, емоційні та хімічні — спричиняють запалення і довгострокове пошкодження усього тіла.