29 жовтня - Всесвітній день псоріазу
# Всесвітній день псоріазу
Всесвітній день псоріазу проводиться з ініціативи Міжнародної Федерації Асоціацій хворих на псоріаз щорічно 29 жовтня, починаючи з 2004 року. Цей День присвячений людям, хворим на псоріаз або псоріатичний артрит (артропатичний псоріаз). Всесвітній день псоріазу вже став глобальною подією, яка дає можливість почути мільйони осіб, хворих на псоріаз, по всьому світу.
Тривалий хронічний перебіг псоріазу, часті рецидиви, численна коморбідна патологія та психоемоційна дезадаптація хворих дозволяють розглядати цю медичну проблему як соціальну. Тому вкрай важливо підвищити обізнаність всіх спеціалістів, з якими контактує хворий, щодо проблеми псоріазу та покращити доступ до сучасного ефективного лікування тих осіб, які цього потребують.
Цього року під час заходу 28-31 листопада провідні експерти-дерматологи КНП ЛОР «Львівський обласний шкірно-венерологічний диспансер» та працівники кафедри дерматології, венерології ЛНМУ імені Данила Галицького будуть ділитися найновішою інформацією з питань діагностики, лікування та тактики ведення пацієнтів із псоріазом, роздаючи необхідні пам’ятки пацієнта, хворого на псоріаз. Акція завершиться 31 листопада лекцією щодо актуальних питань псоріатичної хвороби з проведенням майстер-класу щодо введення препаратів біологічної терапії псоріазу для дерматологів Львівщини експертки Департаменту охорони здоров’я ЛОДА з дерматоверерології, професора Орисі Сизон (о 13.00 год за адресою вул. Коновальця, 5).
Довідково
За даними Міжнародної Федерації асоціацій псоріазу, його поширеність у світі коливається в межах 1,2-5% в загальних популяціях, становлячи в середньому близько 3%. У західноєвропейських країнах захворюваність на псоріаз становить більш ніж 2%, в інших країнах Європи – не перевищує 6% (в Ірландії – 5,5%, Іспанії – 3,7%, Швеції – 2,3%, США та Канаді ці показники 2,2% – 4,7% відповідно ). В Україні статистичні дані щодо захворюваності на псоріаз суттєво відрізняються від середніх показників в Європі і світі.
За останні 20 років кількість зареєстрованих випадків псоріазу у Львівській області зросла в 1,9 разу, а кількість виявлених випадків серед осіб до 17 років збільшилась в 1,32 разу.
Зазначені вище показники динаміки захворювання у Львівській області за останні 5 років зменшились в 1,3 разу, що на нашу думку, пов’язано із реорганізацією дерматологічної служби та особливостями стаціонарного лікування під час пандемії COVID-19, котрі ускладнили збір достовірних епідеміологічних показників псоріазу.
Слід зазначити, що хворих чоловічої статі, які лікуються стаціонарно, більше в 2,5 разу ніж осіб жіночої статі. Уражене більше доросле населення, ніж діти. Кількість хворих хлопців дещо більша за кількість дівчат. Кількість первинних хворих дорослих більша за кількість повторних приблизно в 10,7 разу. Кількість первинних чоловіків більша за кількість первинних жінок приблизно в 2,5 разу. Кількість первинних дітей менша за кількість первинних дорослих майже у 8 разів. Серед осіб, які повторно поступають на стаціонарне лікування, також переважають чоловіки в 2,5 разу. Це можна трактувати, як неретельне виконання чоловіками порад лікаря, порушення режиму (вживання алкоголю, паління, емоційні переживання через втрату роботи).
Щодо соціального стану, то кількість працюючих становить 37,14% хворих на псоріаз, учнів – 16,19 % особу. Спостерігається тенденція до збільшення кількості хворого дорослого працюючого населення порівняно з відповідними непрацюючими.
Найбільшу кількість становлять хворі з бляшковою формою вульгарного псоріазу – 78, 09% осіб. Артропатичний псоріаз спостерігається найчастіше у віці 40-50 років з однаковою частотою ураження жінок і чоловіків.
Більшість пацієнтів мають чітко сформований тип псоріазу: зимовий – у 81,59% осіб; весняно-літній – у 16,51% та змішаний – у 1,90%.
Клінічні дані підтверджують, що за останні 20 років кількість зареєстрованих випадків псоріазу у Львівській області зросла та збільшилася динаміка вперше виявленого дерматозу. Зокрема, захворюваність на псоріаз зросла за останні роки у міських мешканців чоловічої статі, працездатного віку, що призводить до частішої їх госпіталізації. Спостерігається тенденція до омолодження псоріазу.