Імунопрофілактика, дотримання правил здорового способу життя, заходи безпеки
# Громадське здоров'я
Система громадського здоров’я має на меті сприяти зміцненню здоров’я, запобіганню хвороб, покращенню якості та збільшенню тривалості життя.
Про це йшлося на брифінгу, який відбувся 23 січня в Медіацентрі при Львівській ОВА.
Громадське здоров’я – це не про лікування, а про запобігання захворюванням, або ще більше – про сприяння здоров’ю, тобто створення таких умов життя, у яких захворювання взагалі не виникають. Це про роботу з громадами або всім суспільством, а не про індивідуальну роботу з кожною людиною окремо. Поняття «громадське здоров’я» включає два напрямки: як захистити своє здоров’я і як попередити хворобу.
«Медицина робить акцент на хворобі, тоді як напрямок громадського здоров’я акцентує увагу на тому, які обставини чи фактори сприяли розвитку хвороби, та що зробити, аби запобігти погіршенню здоров’я, інвалідизації, травматизму, смертності.
Три кити, на яких тримається громадське здоров’я, це: захист, профілактика та промоція. Якщо нас запитають, як оцінити ефективність громадського здоров’я, то вона вимірюється кількістю незахворівших людей», – пояснила в.о.директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська.
За словами генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталії Іванченко, громадське здоров’я включає в себе різні складові: що ми їмо, чим дихаємо, в якому середовищі живемо. Це про всі сфери життя суспільства, і від правильної взаємодії сфер залежатиме, чи будемо ми здоровими, чи захворіємо.
Інший напрям розвитку громадського здоров’я стосується тих послуг, якими ми (усвідомлюємо це чи ні) користуємось. Це очищення та дезінфекція води, її хлорування, очищення стічних вод, безпека продуктів харчування (наприклад, пастеризація молока), переробка твердих відходів, перешкоджання потраплянню токсичних речовин у ґрунтові води тощо.
Медична сфера, можна сказати, опікується наслідками дорожньо-транспортних пригод – рятує життя тих, хто потрапив до аварій. громадське здоров’я робить все, щоб або знизити кількість ДТП, або зменшити їх вплив на здоров’я людини (наприклад, поширення практик користування ременем безпеки, або використання дитячих автокрісел).
Кожна людина повинна усвідомити, що її обов’язок – бути здоровою та виконувати всі рекомендації фахівців. Завдання громади – створити умови для збереження здоров’я та подовження життя. Адже середня тривалість життя людей в Україні 71 рік, в той час, коли в країнах Європи 80 років у чоловіків і 85 – у жінок.
Відповідно до Програми Першої леді зі школярами, студентами, проводять лекції, як харчуватися, щоб не викликати хвороб, які можуть бути наслідки, спровоковані неправильним харчуванням.
Окремий сегмент громадського здоров’я – імунопрофілактика. Оскільки відсоток захворюваності на інфекційні хвороби є одним з найвищих у світі, Україна останні 8 років активно вживає заходів, щоб цей термін увійшов в життя абсолютно кожної людини. Як наголошують в ВООЗ не менше, ніж 95% осіб в країні слід охопити профілактичними щепленнями. В Україні обов’язковими є щеплення від 10 хвороб, зокрема: туберкульозу, кашлюку, поліомієліту, кору, краснухи, правцю, гемофільної інфекції, паротиту.
Не зайвим буде нагадати також, що безконтрольне вживання антибіотиків призводить до вироблення стійких мікроорганізмів, які стають не чутливими до його дії. Тому за рецептом на ліки слід звернутися до фахівця.
Через те, що Львівщина – це область з природно низьким вмісту йоду у воді та грунті, виробників продукції закликають маркувати продукти в торгових мережах. Також у Львівському обласному перинатальному центрі передбачені кошти місцевого бюджету, для обстеження, яке дозволить вчасно виявити йододефіцит.
«Щоб люди довго жили, рідше хворіли і менше набували нових хвороб, для цього потрібні консолідовані зусилля громади, яка створює можливості та робить усе, щоб в жителів був доступ до безпечної води, здійснює контроль за викидами в повітря. Створює майданчики з тренажерами, стадіони, де людина може займатися фізичними вправами, популяризує вакцинацію та звички здорового способу життя.
Зараз у школах Львівщини відбувається реформа шкільного харчування. Все це яскравий приклад формування громадського здоров’я», – зазначила Наталія Іванченко.
Довідково:
Одними з напрямків реалізації Концепції розвитку системи громадського здоров’я, схваленої Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 1002-р, є створення багатосекторальної системи громадського здоров’я, забезпечення консолідації функцій у секторі громадського здоров’я та передання ресурсів органам місцевого самоврядування.
З 1 липня 2021 року в усіх областях України працюють центри контролю та профілактики хвороб. ЦКПХ сформовано внаслідок об’єднання наявних регіональних потужностей – лабораторних центрів МОЗ України, обласних центрів громадського здоров’я.
Окремим пунктом є боротьба з антибіотикорезистентністю. Розпорядженням голови Львівської ОВА затверджена Стратегія щодо стримування розвитку стійкості до антимікробних препаратів у Львівській області.
(За матеріалами пресслужби ЛОВА)