Час обирати здоров'я

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

# ВІЛ/СНІД

Щорічно 1 грудня світ відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Люди у всьому світі об’єднуються, щоб висловити підтримку людям, які живуть з ВІЛ/СНІДом. Приблизно 40 мільйонів людей у всьому світі померли від СНІДу з 1981 року, близько 37 мільйонів живуть з ВІЛ, що робить це одним з найважливіших глобальних проблем громадського здоров’я в історії. Незважаючи на останні покращення лікування, епідемія СНІДу все ще забирає близько двох мільйонів життів щороку, з яких понад 250 000 — діти.

З 2012 року багаторічною метою Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом було досягнення нульових нових випадків ВІЛ-інфекції, нульової смертності від хвороб, пов’язаних зі СНІДом, та нульової дискримінації. Всесвітній день боротьби зі СНІДом намагається кинути виклик цим уявленням та захистити всіх. Тема цьогорічного дня: «Покінчити з нерівністю. Покінчити з СНІДом».

За словами директора Львівського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Мар’яни Служинської, за оціночними даними у Львівській області проживає 5429 ВІЛ-позитивних особи. За 9 місяців 2021 року вперше діагностовано 284 випадки ВІЛ-інфекції. Рівень охоплення тестуванням на ВІЛ представників ключових груп ризику щодо інфікування ВІЛ через пандемію COVID-19 склав лише 4005 осіб, проти 15180 осіб за 9 місяців 2020 року. Натомість зросла захворюваність на СНІД — до 7,1 випадків на 100 тис. нас. за 9 міс. 2021 року. Це пов’язано з тим, що майже 40% ВІЛ-позитивних отримують діагнози на пізній стадії захворювання через пізнє звернення. Померли від хвороб, обумовлених СНІДом, лише 17 осіб, завдяки розширенню антиретровірусної терапії. Серед СНІД-індикаторних захворювань переважає, як і в усіх регіонах України, ВІЛ-асоційований туберкульоз (ТБ), як легеневий, так і позалегеневий. Також ТБ залишається провідною причиною смерті серед ВІЛ-позитивних осіб, тому рання діагностика та початок лікування мають вирішальне значення для забезпечення виживання.

«Сьогодні СНІД — це не вирок. Це хронічне захворювання, яке не призводить до смерті, а ВІЛ-інфіковані особи можуть жити повноцінним життям. Більшість усіх зареєстрованих випадків інфікування ВІЛ в Україні трапляються під час незахищених статевих контактів. Особливих симптомів ВІЛ-інфекція немає, тому запідозрити, що людина хвора — складно. Необхідно, у разі ризикової поведінки в минулому, просто зробити тест та дізнатись свій ВІЛ-статус. Сподіваюсь, що тестування на ВІЛ для кожної особи стане звичним регулярним обстеженням, аби подбати про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких», — наголосила Мар’яна Служинська.

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18