Всесвітній день боротьби проти астми та алергії
# Пульмонологія
Алергія – це гостра нетипова реакція імунної системи на різноманітні речовини. Такими речовинами (алергенами) можуть бути побутові алергени, пилок рослин (амброзія, кульбаба, береза, тополиний пух та ін.), шерсть тварин, побутова хімія та косметика; харчові продукти (яйця, молоко, злаки, кунжут, горіхи, мед), лікарські препарати, речовини, що виділяються при укусах комах.
Мета заходів, що проводяться в цей день – залучення уваги громадськості до проблем астми та алергії. Статистика свідчить, що у світі понад 40% населення мають ті чи інші ознаки алергії.
«Однією з причин алергії є величезне антигенне навантаження на організм через негативний вплив природних і техногенних подразнюючих чинників. Алергічні захворювання найбільш поширені в мегаполісах – тут рівень захворюваності може сягати 60% від усього населення. До прикладу, у Львові та Львівський області зафіксовано близько 17% хворих на бронхіальну астму, 53% - на алергічний риніт, 19% - на різні типи кропив'янок з-поміж усіх пацієнтів-алергіків, що на 3 % більше порівняно з періодом до лютого 2022. Так, за період з січня 2023 було зафіксовано діагноз БА у 123 пацієнтів і це на 32% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року», - зазначила експерт департаменту охорони здоров’я з імунології Khrystyna Lishchuk-Yakymovych.
Бронхіальна астма – проблема світового значення, що перебуває зараз у центрі уваги клініцистів різних спеціальностей. Це одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі. За статистикою понад 8% дорослого населення і 12% дитячого страждають на це захворюванням у всьому світі.
Належне інформування громадськості, своєчасна діагностика і сучасна (алергенспецифічна) терапія алергічного риніту, можуть допомогти попередити формування бронхіальної астми. Моніторинг пацієнтів з астмою сприяє контролю перебігу захворювання, що покращує якість життя та попереджає розвиток ускладнень у таких пацієнтів. Тривалий контроль над алергічною бронхіальною астмою може бути досягнутий тільки при проведенні алерген-специфічної імунотерапії.
Отож, алергія – це неінфекційна пандемія, що з кожним роком розповсюджується ще більше. Головною причиною цього є порушення роботи імунітету у зв’язку з умовами життя людини (забруднення середовища, неякісне харчування та спадковість цієї патології).