Час обирати здоров'я

Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму

# Аутизм

Аутизм не може бути наслідком вакцинації чи певної хвороби і не виникає через неправильне виховання!

2 квітня — Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму

Що треба знати про аутизм

Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) — це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.

Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші п’ять років життя.

Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно значно більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

Рівні розумової діяльності у людей з РАС варіюють в надзвичайно широких межах — від важкого порушення функцій до чудових невербальних когнітивних навичок. Такі діти проявляють здібності — іноді просто геніальні — до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину.

Є багато факторів, які підвищують вірогідність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики. Але точно відомо, що вакцинація в принципі і зокрема вакцинація проти кору не можуть бути причиною розвитку аутизму у дітей.

Розлади аутистичного спектру — це генетичне порушення. Ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.

За оцінками ВООЗ, 1 дитина зі 160 має якийсь із розладів аутистичного спектру. Американська асоціація Autism Speaks відзначає один випадок аутизму на 88 дітей.

Загалом у світі нараховується 2 мільйони 400 тисяч таких людей. В Україні з 2008 по 2013 рік, за даними МОЗ, захворюваність на розлади зі спектру аутизму зросла в 3,8 раза, з 2,4 до 9,1 на 100 000 дитячого населення. Аутизм у чотири рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток

На що слід звернути увагу батькам

Мова

Частина дітей не розмовляє зовсім, інші відстають від своїх однолітків у мовному розвитку. У віці до 12 місяців не аґукають, не виявляють активно радості при наближенні мами або когось із близьких; видають одні й ті ж звуки, в 2 роки у них вкрай бідний словниковий запас (близько 15 слів), до 3 років вони майже не здатні комбінувати слова.

Відсутність емоційного контакту з людьми

Малюки не дивляться людям в очі, не тягнуться до батьків на руки, не посміхаються, часто чинять опір спробам взяти їх на руки, приголубити. Вони не відрізняють батьків від інших людей, не помічають, що до них хтось звертається.

Усамітнення

Дитина з аутизмом відчуває сильний дискомфорт серед інших людей, а з часом — тривогу. Вони не завжди грають з однолітками, не розуміють емоцій інших людей і тому віддають перевагу усамітненню, яке захищає їх від сильних переживань з приводу складнощів спілкування.

Агресія

Будь-яка невдача може викликати у дитини спалах гніву, спровокувати істерику, фізичну атаку. Агресія у дітей-аутистів може бути спрямована на інших і на самих себе, останнє зафіксовано у 30% хворих.

Слабкий інтерес до іграшок

Наприклад, дитина не катає машинку, а годинами крутить її колесо. Інший варіант — прихильність тільки до однієї іграшки або її частини, до одних і тих же дрібних предметів.

Стереотипність поведінки, страх змін

Діти-аутисти схильні здійснювати одні й ті ж дії протягом довгого часу: повторювати одне і те ж слово, бігати по колу, розгойдуватися з боку в бік, дивитися на обертові об’єкти, вертіти щось тощо. Люди з аутизмом відчувають потребу в спілкуванні. Їм завжди є що сказати, просто складно це зробити. Тому потрібно вчасно знайти альтернативний спосіб комунікації. Їм дуже потрібна наша допомога, підтримка і розуміння.

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18