21 березня — Міжнародний день людей із синдромом Дауна
# Синдром Дауна
Синдром Дауна — це не хвороба, а аномалія.
За Міжнародним класифікатором хвороб та проблем, пов’язаних зі здоров’ям, синдром Дауна належить до класу хромосомних аномалій.
Ця аномалія полягає в тому, що у хромосомному наборі людини з’являється додаткова, третя хромосома в 21-й парі, тобто люди з синдромом Дауна мають 47 хромосом, а не 46, як інші люди.
Ця випадкова генетична аномалія відбувається незалежно від спадковості, способу життя батьків, їхнього здоров’я, звичок та освіти. Синдром Дауна відомий ще з 1866 року й названий на честь англійського лікаря Джона Дауна, який його вперше описав. А от зв’язок між синдромом і зміною кількості хромосом майже на сто років пізніше, 1959-го, виявив французький генетик Жером Лежен.
Щороку у світі народжується від трьох до п’яти тисяч дітей з синдромом, в Україні — понад 400.
Співвідношення дівчаток та хлопчиків з таким порушенням генетики практично однакове.
Оскільки синдром Дауна не є хворобою, тому не підлягає лікуванню. Запам’ятайте: діти не хворіють і не страждають на синдром Дауна — вони просто з ним живуть.
Діти з синдромом Дауна можуть навчитись читати, писати та рахувати, тільки у цьому їм потрібна допомога фахівця.
Вони можуть відвідувати дитячий садок, школу, опанувати комп’ютер, вивчати іноземні мови, займатись спортом, мистецтвом і навіть зніматися у кіно.
Американський актор Зак Готтсаген, який має синдром Дауна, виконав одну з головних ролей у фільмі «Арахісовий Сокіл» і став першою людиною з синдромом у світі, яка вручала «Оскар» на нагородженні у 2020 році.
Українець Богдан Кравчук — перша людина в Україні з синдромом Дауна, яка здобула вищу освіту: він працює в Музеї освіти Волині.