Час обирати здоров'я

25 травня – Всесвітній день щитоподібної залози

# Ендокринологія

Щитоподібна залоза виробляє гормони, які беруть участь у регуляції низки біохімічних процесів, у тому числі адаптації інтенсивності обміну речовин до потреб тіла в даний момент. Гормони щитоподібної залози діють на всі клітини тіла і впливають на такі процеси, як робота серця, інтенсивність обміну речовин, ріст та інтелектуальний розвиток дітей, емоційну стабільність дорослих.

Ймовірність виникнення захворювань щитоподібної залози залежить від зовнішнього середовища, йодного дефіциту, способу життя, стресу, харчування, супутніх захворювань.

Вузлові утворення виявляються у 30% дорослих осіб, дифузний зоб — у 10-30%. У жінок проблеми із гормонами щитоподібної залози виникають вдесятеро частіше, ніж у чоловіків.

Симптоми гіпотиреозу:

слабкість

набір ваги або проблеми із її скиданням

сухе жорстке волосся або втрата волосся

непереносимість холоду

біль у м’язах

депресивний стан та дратівливість

порушення менструального циклу чи втрата лібідо

закрепи

підвищення рівня холестерину

у дітей — затримка розумового розвитку (кретинізм).

Симптоми гіпертиреозу:

знервованість та роздратованість непереносимість спеки і пітливість тремтіння, втрата ваги або нездатність її набрати підвищена активність кишківника набряклість щитоподібної залози тахікардія (часте серцебиття) тонка, тендітна і волога шкіра та нерівномірний ріст волосся порушення сну.

Залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама, 10–6 г). Для жінок добова норма йоду становить 150–300 мкг, а для чоловіків — до 300 мкг.

Норми споживання йоду для дітей: 0–6 років — 90 мкг; 6–12 років — 120 мкг.

Найпростішою профілактикою дефіциту йоду в організмі є споживання йодованої солі, насиченої цим мікроелементом. Щоби знизити ризики йододефіциту, для приготування щоденних страв замініть звичайну сіль на йодовану.

Щоб уникнути йододефіциту, до щоденного раціону слід включити такі продукти:

морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру); білу рибу (минтай, хек, тріску та ін.); морську капусту (ламінарію); овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат); фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа); яйця; молоко; яловичину; волоські горіхи.

(За матеріалами МОЗ)

Повернутись

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18