Дитина проковтнула сторонній предмет: як діяти?
Малюки дуже допитливі за своєю природою, і коли починають самостійно пересуватися, то ризик, що вони захочуть «спробувати на смак» якийсь предмет, зростає в кілька разів — так малеча пізнає світ. Батьки ж, зі свого боку, повинні подбати про те, щоб це пізнання було для них безпечним.
Найчастіше різноманітні сторонні тіла вилучають з травного тракту дітей у віці від 2 до 5-6 років життя — саме цей період характеризується як пізнавальний. «Улюблені» предмети для ковтання: ґудзики, батарейки, монети, елементи конструктора (металеві гайки, шурупи, частинки леґо тощо), квасоля, горох, таблетки...
І якщо монета, яка потрапила у шлунок, вийде природним шляхом, то батарейка спричинить хімічну реакцію і може травмувати слизову шлунка чи стравоходу, а при заковтуванні таблетки знадобиться промивання шлунка і проведення дезінтоксикаційної терапії.
Як уберегти дитину від ковтання сторонніх предметів:
- Не давайте маленьким дітям іграшки, які не відповідають їхньому віку — вони можуть містити дрібні деталі.
- Не залишайте дрібні речі, в тому числі таблетки, у зоні доступності дитини. Зберігайте монети в гаманцях, таблетки, батарейки у шухлядах, у не доступних для дитини місцях.
- Якщо діти зовсім маленькі, постарайтесь не купувати додому нічого, що має маленькі магніти та іграшки, для роботи яких потрібні маленькі батарейки.
- Поясніть старшим, які предмети небезпечно давати малюкам. Запропонуйте відразу ховати такі речі.
Якщо ви помітили, що малюк проковтнув якийсь предмет, але дитина добре почувається, може розповісти, що саме проковтнула, і це не батарейки, магніти чи гострі предмети — немає потреби звертатися по медичну допомогу. Але в будь-якому випадку проконсультуйтесь із сімейним лікарем чи педіатром!
Якщо ж дитина проковтнула батарейку, один чи кілька магнітів, предмет, який має колючу, ріжучу чи гостру будову, будь-яке стороннє тіло, яке викликає слинотечу, кашель, біль у грудях, у животі, блювання, кров у виділеннях, перешкоджає ковтанню чи диханню, негайно звертайтесь по медичну допомогу!
Будьте уважні до своїх дітей. Запобігти біді завжди легше, ніж боротися з її наслідками!