Час обирати здоров'я

Укус змії: перша допомога та правила безпеки

Укуси змій становлять серйозну загрозу здоров’ю і подекуди життю людини. За даними ВООЗ, у світі щорічно отруйні змії кусають близько 5,4 мільйона людей. З них помирає від 81 тисячі до 138 тисяч людей, втричі більше залишаються травмованими — через потребу в ампутації кінцівки чи інших небезпечних наслідків укусів.

На щастя, в Україні ситуація не така загрозлива, і померти від укусу змії майже неможливо, бо в нас не поширені отруйні види змій. В Україні існує три види отруйних гадюк, а також вужі, полози, ящірки, черепахи та інші плазуни. Коли температура повітря перевищує середні показники, їхня активність знижується, вони стають малорухливими та млявими, тому зазвичай люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на плазуна.

Як уберегтися від укусів змії

Одягайтесь відповідно Якщо ви вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть бути плазуни, одягайте довгі штани із цупкої тканини та високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики.

Перевіряйте місце привалу Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева тощо, пошурхотіть чи постукайте палицею. Це відлякає змію.

Не торкайтесь неперевірених предметів руками Змії часто ховаються в старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

Не робіть різких рухів Якщо ви все ж таки зустрілися із плазуном, не робіть різких рухів, адже як правило змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону. Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки!

Що робити, якщо вкусила змія

Не панікуйте! Укус гадюки рідко призводить до смерті.

Водночас одразу зверніться по медичну допомогу, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом.

Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (викликає руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

Перша допомога при укусі змії

Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався.

Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо.

На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.

Дайте постраждалому воду — важливо багато пити.

Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії.

При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.

Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.

Чого не можна робити при укусі змії:

не намагайтесь обробляти рану додатково;

не припікайте рану; не накладайте джгут;

не висмоктуйте отруту: щоб не наражати на небезпеку ще й людину, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу.

не вживайте алкоголь.

Найголовніша допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте постраждалого у лікарню.

Go back

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18