Чим корисні яблука
Хто яблуко в день з’їдає, у лікаря не буває, каже народна мудрість.
Червоні, жовті і зелені, ранній «Золотий налив» чи пізньостиглий ранет. Яблуко — один із найпопулярніших і найдоступніших для нас фруктів. Їх можна їсти сирими, печеними, додавати у салати та до випічки. Вони — легкий і корисний сніданок та відмінний перекус в офісі чи школі, а також прекрасний ланч для людей, що піклуються про свою фігуру.
Про корисні властивості яблука, як споживати їх з максимальною користю для нашого організму і кому слід обмежити споживання цього фрукту, — далі.
Корисні властивості яблук
Яблуко містить до 80% води, решта 20% корисних речовин: клітковина, органічні кислоти, калій, натрій, кальцій, магній, фосфор, залізо, йод, а також вітаміни А, В1, В3, РР, С та ін.
Яблуко є практично у меню всіх людей, які провадять здоровий спосіб життя. Воно прекрасно справляється не лише зі своїми «дієтичними» обов’язками, але і допомагає запобігати багатьом хворобам. Наприклад, перешкоджає утворенню сечової кислоти і прискорює розкладання мурашиної, що робить його помічником в лікуванні атеросклерозу, ревматизму і подагри.
В одному середньому фрукті міститься 4 грами клітковини, половину цієї маси становить пектин — дуже важлива речовина для здоров’я серцево-судинної системи. Органічні кислоти активно беруть участь в нормалізації обміну речовин. Пектин запобігає різким стрибкам рівня цукру в крові.
Яблука також мають сприятливу дію на кровотворення, лімфатичну систему і «чистоту» судин.
Усі знають, як ефективно «вранішнє» яблуко очищає зубну емаль. Це запобігає пародонтозу і розвитку карієсу.
Користь яблук для нормальної роботи шлунку ще значиміша. Адже клітковина, на яку багаті плоди яблуні, допомагає налагодити роботу шлунково-кишкового тракту, а також сприяє природному очищенню організму від токсинів, що накопичилися. Органічні кислоти активно беруть участь в нормалізації обміну речовин. А ще плоди мають сечогінну і жовчогінну дію, їх використовують як легке нешкідливе проносне. При хронічному холециститі лікарі обов’язково рекомендують включити в раціон яблука. Також яблука здатні зв’язувати вільні радикали, накопичення яких призводить до розвитку онкології.
При цьому слід пам’ятати: все корисно — що в міру.
Не варто їсти більше 6 яблук в день, оскільки це може привести до розладу шлунку.
Від яблук краще відмовитися тим, хто страждає від виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки, а також обмежити вживання яблук хворим на гастрит з підвищеною кислотністю.
Як краще споживати яблука
Максимальна користь яблук — у сирому вигляді. Причому їсти їх треба зі шкіркою: саме в ній міститься половина клітковини яблука та багато поліфенолів.
Яблука — малокалорійний продукт: у 100 г свіжого яблука міститься лише 47 ккал. Продукт практично позбавлений жирів, проте має в своєму складі вуглеводи, що дозволяє людині, вживши яблуко, тривалий час зберігати відчуття ситості. Дуже добре підходить тим, хто хоче схуднути, і тим, хто сидить на дієті.
100 г печених яблук містять майже 66 кКал і також не принесуть шкоди фігурі. Але в 100 г сушених яблук 253 кКал, так що захоплюватися ними не варто, якщо ви хочете зберегти свою вагу.
Учені вважають, що в насінні яблука містяться біологічно активні речовини, вітаміни і ферменти, які запобігають виникненню раку. Також вважається, що 5 — 6 яблучних насінин повністю покривають добову потребу в йоді. Супротивників цієї теорії поки немає, але лікарі попереджають і про небезпеку, яка може ховатися в цьому насінні.
У яблучних кісточках міститься і вкрай небезпечна речовина — глікозид амігдалину! У шлунку вона розщеплюється з виділенням синильної кислоти. Особливо небезпечна вона дітям. Послабити дію отрути можна прожарюванням і додаванням цукру. Є думка, що небезпека кісточок сильно перебільшена, адже загальна концентрація отруйних речовин дуже мала. Але в будь-якому випадку зловживати поїданням насіння плодових не слід. Безпечним вважається, не більше 5-6 яблучних насінин в день.
Їжте яблука — і будьте здорові!