Час обирати здоров'я

Поліомієліт: що треба знати про захворювання

Торік в Україні зафіксували підтверджений випадок вакциноасоційованого паралітичного поліомієліту у дворічної дитини з Волинської області — дитина вакцинована не була. До того випадки хвороби в Україні фіксувалися в 2015 та 2017 роках.

Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання. Вірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражену їжу та воду. Вражаючи нервову систему людини, поліовірус може призвести до незворотних рухових розладів та навіть смерті людини протягом кількох годин. У більшості випадків носіїв поліомієліту, які поширюють його, неможливо виявити — через відсутність будь-яких ознак хвороби. Ліків проти захворювання не існує. Єдиним захистом є вакцинація! Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п’яти років, саме тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.

Симптоми і лікування

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними. У понад 70% випадків хвороба протікає без жодних симптомів, що робить її особливо небезпечною для оточуючих.

Грипоподібні симптоми — лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.

Рухові розлади — сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.

Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.

Ускладнення поліомієліту

Близько 5% хворих помирають. В основному — через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту — пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Профілактика

Єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту — вакцинація! Шести доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. За Календарем профілактичних щеплень, всі діти мають бути вакциновані до 14 років: 1 щеплення — 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ)); 2 щеплення — 4-й місяць, інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ); 3 щеплення — 6-й місяць, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ); 4 щеплення — 18-й місяць, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ); 5 щеплення — 6 років, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ); 6 щеплення — 14 років, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ). В Україні усі ці щеплення безоплатні. Дорослі, які у дитинстві отримали всі необхідні дози вакцини проти поліомієліту, захищені від хвороби. Доросла людина, яка ніколи не отримувала щеплень від поліомієліту, повинна отримати 4 дози вакцини для створення достатнього захисту від хвороби.

Go back

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18