Час обирати здоров'я

Вітиліго: навчитися жити з хворобою

Вітиліго — порушення шкірної пігментації, на яке потерпають 0,5–1% населення Землі. День 25 червня було обрано невипадково: цього дня помер один із найвідоміших хворих на вітиліго — легендарний співак Майкл Джексон.

Всесвітній день вітиліго потрібен для привернення уваги до проблеми з боку медичної та наукової спільноти, бо вітиліго — мало вивчене захворювання, яке поки що не надається до лікування. Вітиліго може з’явитися в людини будь-якого віку, але в 70% випадків — до 20 років. При вітиліго меланоцити (клітини, які синтезують пігмент у шкірі) руйнуються, і на шкірі з’являються білі плями на різних частинах тіла (обличчя, губи, руки, ноги). Подібні ураження також можуть з’являтися на слизових оболонках (внутрішня поверхня рота і носа), сітківці ока. Волосся, яке росте на уражених ділянках, іноді стає білим. Суб’єктивних відчуттів (крім психологічного дискомфорту) при вітиліго немає. Хвороба може розпочатися в будь-якому віці, Причина розвитку захворювання достеменно невідома.

Найбільш поширеною є точка зору, що вітиліго є аутоімунним захворюванням. Імунна система виробляє білки (цитокіни), які при вітиліго діють на меланоцити, внаслідок чого останні перестають продукувати меланін.

Є докази того, що сонячні опіки або емоційний стрес можуть бути пусковим механізмом для початку захворювання. Люди з іншими аутоімунними хворобами мають більше шансів захворіти на вітиліго. Діти батьків, які хворіють на вітиліго, є більш схильними до розвитку захворювання, тобто має місце генетична схильність.

Передбачити перебіг цього захворювання неможливо. У деяких людей депігментовані плями не поширюються, інколи зникають, а в інших прогресують, поширюються на інші ділянки тіла. Деякі люди скаржаться на розвиток нових депігментацій після фізичного або емоційного навантаження.

Основною метою лікування вітиліго є покращення зовнішнього вигляду шкіри. Триває пошук методів лікування, зокрема, використовується вузькоспектральна фототерапія (UVB 311nm), призначаються кортикостероїди, інгібітори кальциневрину тощо.

Пацієнтам із вітиліго непросто прийняти свою хворобу. Тому їм насамперед потрібна моральна підтримка.

Найвідоміша людина з вітиліго — король поп-музики Майкл Джексон протягом усього життя ховав вітиліго під косметичним гримом. А телеведучий американського каналу Fox Лі Томас приховував свою хворобу від колег і телеглядачів протягом 25 років.

На фото — модель із вітиліго Вінні Гарлоу. Вона знімається для італійського бренду одягу Diesel, постійно з’являється на сторінках журналів GQ, Cosmopolitan, Vogue Italia. А ще Гарлоу займається благодійністю, виступає перед публікою і ділиться своїми думками про життя з вітиліго.

Оригінал фото: @officialwinnieharlow

Go back

Наша адреса

вул. Некрасова, 4,
79010, м. Львів

Гаряча лінія

09:00–18:00
+38 032 260-19-18